Dla kogo?
Do DTI zgłosili się przedstawiciele Urzędu M.St. Warszawy - Dzielnicy Wawer. Zespół od dłuższego czasu miał w swoich szeregach moderatora design thinking (absolwenta naszego kursu). W lipcu 2021 r. realizowaliśmy również warsztat - Design Thinking Jam na zlecenie jednego z wydziałów. Celem było opracowanie formy upamiętnienia Kazimierza Szpotańskiego (lokalnego innowatora) w przestrzeni dzielnicy. Podczas wspólnej pracy w zespołach złożonych z pracowników urzędu, firmy-sponsora, mieszkańców, lokalnych działaczy powstały cztery różne koncepcje. A uczestnicy mogli poznać też metodę design thinking od kuchni. Był to też impuls do tego, aby wykonać kolejny krok z DT. Wtedy powstała inicjatywa zamkniętego kursu moderatora dla przedstawicieli różnych wydziałów.
Wyzwanie
Zorganizowanie dedykowanego Kursu Moderatora Design Thinking dla pracowników jednej jednostki. Wytypowane osoby reprezentowały różne wydziały, część miała okazję uczestniczyć w warsztacie, ale większość pierwszy raz miała do czynienia z metodą design thinking w praktyce. Wyzwaniem było pokazanie na czym polega rola moderatora jako osoby odpowiedzialnej za:
efektywność projektu
zadowolenie uczestników
budowanie pewności kreatywnej.
Rozwiązanie
Uczestnicy kursu realizowali program, który mieliśmy okazję opracować realizując prawie 80 kursów tego typu, w tym kilkanaście w formule zamkniętej. Daję on okazję nie tylko pracy w różnych zespołach, ale przede wszystkim praktycznego poznania zadań i aktywności moderatora. Uczestnicy pracują na konkretnych case’ach. Grupa zamknięta daje przestrzeń do odnoszenia wniosków z ćwiczeń do rzeczywistości, w której działają przyszli moderatorzy. Dodatkowo w trakcie kursu dedykowanego szczególnie szczegółowo omawiamy przykłady z życia podobnych firm/ organizacji/ instytucji. Wszystko po to, aby maksymalnie przygotować uczestników do roli moderatora.
Mimo tego, że w/w case dotyczy jednostki samorządowej, to ścieżka którą przeszli odzwierciedla najbardziej rekomendowany przez nas proces wdrażania design thinking do firmy. Zaczynając od pojedynczego moderatora w strukturach, do zainicjowania pierwszego warsztatu - projektu, aż po stworzenie mikro-społeczności moderatorów wewnętrznych. Z naszych obserwacji wynika, że jest to efektywny proces, który przekłada się na stosowanie design thinking nie tylko do działań, ale też jako metody pracy.
A jaka jest historia #DT w Twojej firmie?
Autorką artykułu jest Katarzyna Talaga-Korcz.