Ale zanim przejdziemy do konkretnych propozycji w naszym katalogu pare informacji, które mogą być pomocne przy wyborze tematów na Twoje pierwsze warsztaty lub projekt w organizacji/ firmie/ instytucji. Zebrane poniżej rekomendacje oparłam na naszych doświadczeniach z projektów w Design Thinking Institute oraz na bazie rozmów z naszymi absolwentami.
Pierwszym działaniem jako moderator design thinking najczęściej jest jednodniowy warsztat design thinking (w DTI - Design Thinking Jam). Pojawia się pytanie, a co możemy przepracować takim warsztatem? Jakie efekty możemy uzyskać? Najłatwiej podsumować je hasłem: pomysły na… Czyli początki do rozwijania dalej w organizacji/ instytucji. Efektem jest też często nowe spojrzenie na produkt, usługę lub obszar który ulepszamy.
Przykładowe tematy:
Sprawdza się:
jako sposób na weryfikację w zespole czy metoda design thinking jest dla Was. Często słyszymy teraz hasło: “wdrażamy design thinking jako metodę pracy w naszej organizacji”. Ale jak to zrobić? Tu działa metoda małych kroków. Taki warsztat z tematem z obszaru ulepszeń może być dobrym początkiem. Wyzwanie dla moderatora: dobry dobór person i znalezienie osób do wywiadów.
TIP: w ramach tego obszaru można też pracować nad produktami/ usługami dla wyjątkowej/ nowej/ ciekawej dla nas grupy użytkowników. Może w ten sposób wymyślimy kolejną super-innowację dla pokolenia Z albo millenialsów? Czyli może to być okazja dla Twojego zespołu do przypatrzenia się potrzebom grupy, która jest dla Was wyzwaniem. Może dzięki #designThinking będzie to trochę delikatniejsze zderzenie z rzeczywistością :).
Kopalnia tematów na pierwsze działania z design thinking. Im prostsze i bliższe Tobie tematy tym lepiej. Nie ważne czy pracujesz w mikroprzedsiębiorstwie, średniej rodzinnej firmie czy dużej korporacji. Zawsze są tematy, które możecie przepracować tą metodą. Od prozy życia jak sprzątanie w kuchni po tematy takie jak szukanie inspiracji do nowego systemu oceny i rozwoju pracowników.
Przykładowe tematy:
Sprawdza się:
jeśli chcesz zbudować zrozumienie metody design thinking, a wiesz że Twój zespół nie będzie skory do pracy na wyzwaniach spoza organizacji. Dla Ciebie jako moderatora może być ciut łatwiejszy do zorganizowania niż temat z pierwszego obszaru - łatwiej o persony. Najczęściej siedzą biurko obok!
TIP: Wiesz, że jakiś temat wywołuje w Twoim zespole skrajne emocje. Może zostaw go na drugi/ trzeci projekt design thinking. Najpierw zbuduj zaufanie do metody (To działa!), a potem zmieniaj świat!
Na deser obszar najbardziej efektywny jeśli chodzi o edukację design thinking. Wybieramy temat lekki, przyjemny np. nowa usługa gastronomiczna, jak oszczędzać wodę itp. Tu skupiamy się na krokach, narzędziach, dzięki temu że zespół nie koncentruje się na temacie.
Przykładowe tematy:
Sprawdza się:
jeśli warsztat jest częścią większego projektu edukacyjnego nt. design thinking lub metod tworzenia innowacji albo wstępem do zasadniczego projektu. Wszędzie tam gdzie cel edukacji metody design thinking ma priorytet
TIP: upewnij się jakie są oczekiwania uczestników. W niektórych zespołach praca na takim wyzwaniu jest traktowana jako nieefektywna. W końcu powinniśmy zajmować się czymś z obszaru działania naszej firmy.
Autorką artykułu jest Katarzyna Talaga-Korcz.